Jezioro Tanganika

Jezioro Tanganika to jedno z Wielkich Jezior Afrykańskich, położone na terytorium Zambii. Zajmuje powierzchnię blisko 34,5 tysięcy kilometrów kwadratowych. Ciekawostką jest to, że ów jezioro jest uważane za najdłuższe jezioro słodkowodne i najgłębsze jezioro Afryki.

Jezioro znajduje się na wysokości 773 m n. p. m. , a średnia głębokość wynosi około 550 m, a maksymalna odnotowana dotychczas 1435 m. Jedną z przyczyn powstania jeziora jest działalność ruchów tektonicznych. Gdy poziom wody w Tanganice jest bardzo wysoki, to dopływają do niego wody z rzeki Lukuga, natomiast jeśli poziom wody jest zbyt niski, wtedy Tanganika staje się jeziorem bezodpływowym, czyli takim, które nie ma połączenia z żadnymi innymi wodami.

Wody Tanganika otaczają piękne góry, które często można zobaczyć przy brzegu. Widok w tamtym miejscu jest naprawdę nieziemski i warty uwagi. Temperatura wody na powierzchni osiąga nawet ponad 30 stopni Celsjusza. Oprócz pięknych walorów, jezioro ma także swoich lokatorów takich jak hipopotamy, krokodyle, wiele gatunków ptaków i różnorodne ryby.