Bezpieczeństwo w firmie

Wiele firm cierpi z powodu zwolnień chorobowych swoich pracowników, a także z powodu wypadków przy pracy, które eliminują pracowników na długi okres czasu, ale także negatywnie wpływają na składki zus jakie musi opłacać pracodawca. Warto minimalizować te wydatki, poprzez eliminowanie wypadków w pracy, zapewniając odpowiednie szkolenia, kursy bhp pracownikom, czyniąc ich miejsce pracy bezpieczniejszym.

Badania pokazują, że wypadki w pracy nie zdarzają się jedynie niedoświadczonym nowym pracownikom, ale także tym bogatym w staż – rutyniarzom, którzy przez monotonie swoich stanowisk lekceważą zagrożenia podczas wykonywania swoich obowiązków. Drugim elementem jest brak odpowiedniego przeszkolenia, mapowania zagrożeń, jasnego wskazania priorytetów przy zabezpieczaniu stanowisk pracy. Ważnym obok tego wszystkiego jest również dobranie odpowiednich środków ochrony osobistej przez pracowników. Tutaj rynek wyszedł na przeciw oczekiwaniom pracodawców i mamy bardzo bogatą ofertę wszelkiego rodzaju asortymentów dostosowanych nawet do najniebezpieczniejszych zadań.

Warto jednak zainwestować również w szkolenia, kursy bhp na pewno nie pójdą na marne i podniosą świadomość pracowników zmniejszając ryzyko urazów, wypadków i incydentów, które narażają bezpieczeństwo pracownika. Jest to kilka elementów składowych, które dodane jednocześnie i zastosowane na wszystkich frontach walki o bezpieczne miejsce pracy mogą dać efekt w postaci braku wypadków, a pracodawcy pewne przekonanie spełnienia swojego ustawowego obowiązku.