Palcem po mapie – jezioro Tanganika
Afrykańskie słodkowodne jezioro Tanganika jest drugim co do wielkości jeziorem na świecie, zajmuje zaś pierwsze miejsce pod względem długości. Położone jest na wysokości 773 metrów n.p.m., natomiast jego średnia głębokość to 570 metrów (najgłębsza to aż 1435 metry). Wielkość tej wielkiej wody rozciąga się od terenów Zambii i Tanzanii, aż po Demokratyczną Republikę Konga oraz Burundię.
Tanganika jest bardzo bogata zarówno w faunę, jak i we florę. Znajduje się w niej ponad 350 gatunków ryb (w większości są to rzadko występujące gatunki – endemity), ale również krokodyle, hipopotamy i mnóstwo odmian ptactwa wodnego.
Jest to jedno z najbardziej unikatowych, ciekawych i wyjątkowych środowisk wodnych na całym świecie. Tanganikę zamieszkuje około 85% żywych organizmów, których nie spotka się już w żadnym innym zakątku świata.
Jezioro otoczone jest wysokimi górami, które miejscami dochodzą aż do początków wody. W tych miejscach brzegi są niezwykle strome i niebezpieczne.
Zdecydowanie jest to jedno z najbardziej polecanych miejsc na wycieczkę nie tylko dla miłośników pięknej przyrody, ale również dla odkrywców.

słowa kluczowe: tanganika, tropheus, cyprichromis, cyprichromis leptosoma, paracyprichromis nigripinnis, paracyprichromis, j tanganika, neolamprologus multifasciatus