Urocze położenie jeziora Tanganika

Jezioro Tanganika to akwen, który swym rozmiarem przypomina bardziej śródlądowe morze, niż jezioro. Jego powierzchnia wynosi ponad 32 tysiące kilometrów kwadratowych. Jest ono uważane za drugi co do wielkości zbiornik słodkowodny na świecie. Większe od niego jest tylko jezioro Bajkał. Jego szerokość waha się w granicach od 20 do 80 kilometrów.

Tanganika swoją przepastną głębię zawdzięcza usytuowaniu w strefie ryftu wschodnioafrykańskiego w Wielkim Rowie Zachodnim. Wygląda ono niezwykle urokliwie, gdyż otoczone jest wysokimi górami, wśród których należ wymienić: Góry Mitumba, Góry Maliba, Marungu. Ich masywy sięgają miejscami do brzegów tego ogromnego zbiornika.

Jezioro to jest odizolowane od innych afrykańskich systemów wodnych od ponad sześciu milionów lat, czego skutkiem jest wyewoluowanie ogromnej ilości endemicznych gatunków fauny oraz flory.

Linia brzegowa tego akwenu wodnego wynosi ponad dwa tysiące kilometrów i jest bardzo zróżnicowana. Dla wielu turystów niezwykle interesujące są strome skaliste fragmenty wybrzeża, które to stanowią schronienie dla wielu gatunków ryb.

Jezioro to posiada również urocze piaszczyste oraz piaszczysto- kamieniste plaże. Najdłuższe fragmenty wybrzeża można znaleźć wzdłuż trzech basenów zbiornika takich jak: Zongwe, Kalemie oraz Kigoma.
Tanganika posiada kilka wysp, wśród których najważniejsze to: Wyspa Kavala oraz Wyspy Mamba- Keyenda.