Różnorodność kolorów szat liturgicznych

Ubiór duszpasterza nigdy nie jest taki sam. Zgodnie z przeróżnymi okazjami lub ze względu na okres liturgiczny, księża ubierają ornaty liturgiczne w takich kolorach jak: biały, zielony, fioletowy czy czerwony. Koloru białego używa się w okresie Wielkanocnym oraz podczas dnia narodzenia pańskiego. Kolor czerwony natomiast kojarzy się z tematyką Ducha Świętego. Kolor fioletowy przeznaczony jest okresowi pokuty, zadumy oraz używany jest w czasie obrzędów pogrzebowych. Kolor zielony jest używany podczas normalnych okazji np. w wakacje.
Co to jest bielizna kielichowa?

Czy spotkaliście się kiedyś na termin bielizna kielichowa? Ja jeszcze nie dawno, całkowicie nie wiedziałem co ten wyraz oznacza, pomimo tego, że przynależę do społeczności chrześcijańskiej. Bielizna kielichowa to nie jest nic innego jak zbiór materiałów będącym zaopatrzeniem dla kielicha mszalnego. Można się zastanawiać, z jakiego powodu akurat słowo „bielizna”. Myśli się, że terminologia została użyta z powodu koloru materiału. Najczęściej był to kolor biały.
Szata liturgiczna nie tylko dla księdza

Wszelkie rytuały odbywające się w kościele rzymskokatolickim wymagają adekwatnego odzienia. O tym, że duszpasterz musi zmieniać ornaty liturgiczne zgodnie z kalendarzem katolickim to wiemy po przeczytaniu pierwszego akapitu. Jednak osoby duchowne to nie jedyne osoby mające obowiązek do adekwatnego ubrania do ceremonii mszalnej. Wraz z przybywającymi komuniami świętymi wielu rodzicieli kupuje alby komunijne dla swoich pociech. Jest to nieliczna szansa, w której młodzi katolicy mają szansa do przyodziania czegoś innego, a przede wszystkim dostojnego.